3 Základné parametre svietidiel a žiaroviek

Pri výbere svietidla, či žiarovky si často všimneme niektoré parametre, ako sú napríklad výkon (W), lumeny (LM) či farba svetla (K), ktorým možno nerozumieme ale predsa sú dôležite preto, aby svietidlo spĺňalo svoju najdôležitejšiu funkciu a teda zabezpečilo dostatok svetla. V tomto článku Vám teda priblížime tieto základné a parametre, aby ste si vedeli vybrať pre Vás to najvhodnejšie svietidlo.

Waty (W) - Výkon/Príkon

V minulosti pri nákupe žiaroviek a svietidiel boli waty tým najrozhodujúcejším parametrom, pretože vďaka nim sme vedeli určiť silu svetla žiarovky alebo svietidla. V dnešnej dobe je wat samozrejme stále veľmi dôležitým faktorom, pretože určuje výkon/príkon svietidla a teda tým aj jeho spotrebu energie. Čo sa zmenilo je to, že wat už nie je rozhodujúcim faktorom pri určovaní svietivosti.

výkon

Lumeny (LM) - Svietivosť

Lumeny dnes považujeme za rozhodujúci faktor pri určovaní svietivosti svietidiel a žiaroviek, pretože určujú reálne svetlo, ktoré vidíme. Väčšina výrobcov tieto údaje uvádza ale stále nájdeme takých, ktorí na to zabúdajú, preto ak ich v informáciách nenájdete, spýtajte sa na ne výrobcu alebo predajcu. Ďalším tipom, je to že niektorí výrobcovia úvadzajú Lumeny (svietivosť), ako 40/W, čo znamená 40 lumenov na 1W svietidla či žiarovky. Pre výpočet toho koľko Lumenov budete do danej miestnosti potrebovať nás neváhajte kontaktovať. Pre laický výpočet použite nasledovné:

Dĺžka x Šírka x Úroveň osvetlenia miestnosti = XY/počet svietidiel v miestnosti = svietivosť na jedno svietidlo

Príklad: 6m x 4m x 150 (obývačka) = 3 600Lm/ 6 svietidiel = 600Lm na jedno svietidlo

Normy pre minimálnu úroveň osvetlenia obytných priestorov a kancelárií:

Obývyčky a spálne

150

Úžitková miestnosť

300

Kuchyne a jedálne

150

Chodby v bytoch

50

Učebne a knižnice

300

Kúpeľňa a WC

50

Detská izba

200

Schody

20

 

Farba Svetla (K - Kelvin)

Farba svetla patrí taktiež medzi dôležité parametre pri výbere svietidla či žiarovky. Ako ste si už všetci na svojich svietidlách všimli rozdielne svetlo dávajú halogénové žiarovky, úsporné žiarovky a LED žiarovky, ktorým sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku. Pri halogénových žiarovkách sme mali k dispozícii iba teplú bielu farbu svetla 2700K, naopak pri LED žiarovkách a LED svietidlách už máme k dispozícii už širšiu škálu farieb svetla:

Teplá biela farba svetla 2700K - 3500K--> poskytuje príjmený teplý nádych do žlta. Odporúča sa využiť do obývacích priestorov, pretože predmetom poskytuje prirodzenú farbu a človek sa pri ňom cíti pohodlne.

Neutrálna biela farba svetla 4000K - 5000K --> označovaná aj ako denná biela farba svetla, vhodná pre osvetlenie kancelárií, poprípade detských izieb, kde sa deti učia. Taktiež je vhodné vybrať si túto farbu svetla pri stolných alebo stojanových lampách, pretože zvyšuje efektivitu a podporuje koncetráciu.

Studená biela farba svetla 5500K - 6500K --> táto farba sa neodporúča do domácnosti, pretože predmety pod ňou nepôsobia prirodzene. Využitie nájde pri  osvetlené vonkajších priestorov či skladov.

Farba svetla

Toto sú samozrejme základmné parametre, ktoré si odporúčame všímať na svietidlách či žiarovkách, aby ste si vybrali také svietidlo alebo žiarovku, ktoré bude spĺňať svoju funkciu čo najlepšie. V prípade, že budete potrebovať pri výbere poradiť, poprípade vytvoriť návrh interiérového dizajnu, neváhajte nás kontaktovať