5 výhod LED svietidiel!

Možno ste už počuli, že osvetlenie domácnosti tvorí až 30% celkovej spotreby elektrickej energie, čo naozaj nie je málo. Mnoho z nás si povie, že tých pár svetiel mi peniaze neušetrí. Každopádne 1/3 celkovej spotreby je naozaj dosť. Stačí sa pozrieť na vaše mesačné náklady na elektrinu vydeliť tromi a máte aj presné číslo. Našim cieľom v tomto článku je priblížiť Vám, ako minúť za spotrebu energie osvetlením, čo najmenej a pritom získať ešte kvalitnejšie a lepšie svetlo. Tým zázračným faktorom, ktorý sa postará o zmenu sú LED svietidlážiarovky. Totižto je mnohokrát vedecky dokázané, že existuje niekoľko zásadných výhod LED osvetlenie oproti tomu klasickému halogénovému. Spísali sme pre Vás preto 5 výhod LED svietidiel a žiaroviek.

Led žiarovky

1. Životnosť

Priemerná životnosť LED žiarovky je niekde medzi 30 000 a 50 000 hodinami. Maximálna životnosť halogénovej žiarovky môže trvať približne 4500 hodín. Inými slovami, LED diódy trvajú viac ako 10-krát dlhšie ako halogénové žiarovky. Tento rozdiel je obrovský a napriek tomu, že obstaranie halogénovej žiarovky je lacnejšie, tak nakoniec pre dosiahnutie životnosti ako pri LED osvetlení, by sme ich potrebovali kupovať oveľa častejšie a v konečnom dôsledku by teda halogénové žiarovky boli aj horšou ekonomickou voľbou.

2. Jas svetla

Halogénové žiarovky fungujú pri oveľa vyššej teplote, čo na jednej strane vedie k väčšiemu jasu svietila ale na strane druhej môže zapríčiňovať nekonzistentný jas v závislosti od dodávaného napätia, čo zapríčiní časté blikanie svietidla. LED diódy naopak fungujú pri oveľa nižšej teplote a teda sú aj menej závislé od kolísania napätia a ich jasný je teda stály a svietidlo nebliká. Veľkým pozitívom teda ostáva to, že pri používaní LED svietidielžiaroviek budeme mať menej unavené oči.

3. Farba svetla

Ďalšou výhodou LED svietidiel je ich širšia škála farieb svetla, čo pri halogénových žiarovkách nie je možné. LED svietenie Vám dáva možnosť vybrať si svietidlá s teplou, neutrálnou alebo studenou farbou svetla. Dokonca je možnosť RGB LED svietidiel, kde si môžete zapnúť akúkoľvek farbu svetla.

škála

4. Spotreba energie

Prvým znakom rozdielu spotreby medzi halogénovýmiLED svietidlami je už indikátor výkon/príkonu svietidla. Pre porovnanie, keby sme vybrali žiarovku so svietivosťou 550Lm a teplou farbou svetla 3000K, tak halogénová žiarovka by mala výkon/príkon 50WLED žiarovka by mala výkon/príkon iba 5W. A to je hneď prvý veľký rozdiel, ako asi bude dané svietidlo spotrebovávať energiu. Štandardne LED diódy premieňajú 90% energie, ktorú spotrebúvajú na svetlo. Kde na druhej strane halogénové žiarovky konvertujú len 20% energie, ktorú spotrebúvajú na svetlo a zvyšok sa rozptýli ako teplo. To je teda obrovská strata energie pri halogénových svietidlách, ktorú samozrejme musíme zaplatiť.

5. Životné prostredie a UV žiarenie

V prvom rade treba spomenúť, že LED žiarovky na rozdiel od halogénových nevyžarujú žiadne UV alebo infračervené žiarenie, čo je výhodou toho, ak by ste chceli svietidlo nasmerovať na niektoré z vašich obrazov, či umeleckých diel. Dôvodom je to, že UV a infračervené žiarenie poškodzuje tkaniny a látky. V druhom rade LED svietidlá na rozdiel od halogénových neobsahujú žiadne škodlivé plyny alebo toxíny. A tak po ich likvidácii nepoškodzujú životné prostredie v takej miere ako halogénové žiarovky a svietidlá.

Na záver sme pre Vás pripravili porovnanie halogénovejLED žiarovky v celkových nákladoch. Tu je naozaj vidieť, že síce je počiatočná cena LED žiaroviek vyššia, z dlhodobého hľadiska Vám ušetria čas, peniaze, zdravie a životné prostredie.

 

Halogénová žiarovka

LED žiarovka

Cena za žiarovku

1,95€

5,95€

Výkon

50W

5W

Životnosť

1500h

25 000h

kWh spotrebovaná pri 25 000 hodinách

1250

125

Cena elektriny kWh (pri cene 0,16€/kWh)

200€

20€

Žiarovky potrebné pre dosiahnutie 25 000 hodín

17

1

Náklad na kúpu žiaroviek

33,15€

5,95€

Celkový náklad pri životnosti 25 000 hodín

233,15€

25,95