Ako správne osvetliť svoj dom alebo byt?

Správne osvetlenie priestoru je veľmi dôležité, pretože môže prispieť k zvýšeniu vašej produktivity, dodá priestoru ten správny charakter a taktiež Vám môže pomôcť cítiť sa v danom priestore uvoľnene a pohodlne. Osvetlenie ovplyvňuje aj to, ako vnímame textúry a farby a manipulujeme s celkovým pocitom v priestore. A potom je tu jednoduchá skutočnosť, že svietidlá môžu skončiť ako hlavný kontaktný bod v miestnosti.

71336-08-41 sf2Najskôr musíte poznať základy!

Ako sme si už povedali, za to ako sa fyzicky cítime v priestore, môže práve osvetlenie. Viac svetla samozrejme nemusí nevyhnutne predstavovať to správne riešenie. Treba dbať viac o kvalitu, ako o množstvo. Dobrý dizajn je o zosúladení úrovne osvetlenia s úlohami, ktoré sa vykonávajú v konkrétnych priestoroch. Treba mať preto premyslené, čo sa v akom priestore bude robiť a tomu prispôsobiť dané osvetlenie. Iné je totiž osvetlenie potrebné v obývačke pri čítaní knihy, či pozeraní televízora, ako v kuchyni nad pracovnou doskou alebo v detskej izbe, kde si budú deti robiť domáce úlohy. Pri navrhovaní osvetlenia preto uvažujete, kde sa bude aká činnosť vykonávať a taktiež, v ktorej konkrétnej časti priestoru sa to bude vykonávať. V neposlednom rade nezabúdajte počítať aj s prirodzeným svetlom.

Pri osvetlení počítame so 4 typmi osvetlenia!

Ambientné osvetlenie – je mäkké osvetlenie, ktoré vyžaruje celkový okolitý lesk, používa sa taktiež ako dekoratívne osvetlenie.

Všeobecné osvetlenie – môže sa jednať o kombináciu všetkých zdrojov, ale hlavne vyjadruje hlavné stropné osvetlenie.

Úlohové/smerové osvetlenie – nasmerovanie a osvetlenie konkrétneho priestoru, kde sa vykonáva určitá činnosť.

Akcentné osvetlenie – ide o dekoratívne osvetlenie priestoru, o tzv. pridanie drámy do priestoru.

Pre vytvorenie najlepšieho návrhu osvetlenia začnite tým, že si urobíte malú mapu toho, ako plánujete daný priestor využiť. Začnite teda úlohovým akcentným osvetlením, ktorým osvetlíte konkrétne časti priestoru, ktoré budú najviac využívané. Napríklad umiestnite stojanovú lampu na podlahu tam, kde budete pravidelne niečo čítať alebo stolnú lampu na stôl, kde si budú deti robiť domáce úlohy. Keď budete mať smerové svetlá rozmiestnené, pridajte všeobecné svietidlo, ako napr. luster či nejaké závesné svietidlo alebo prisadené stropné svietidlo, ktoré bude tvoriť hlavný zdroj svetla. Každopádne každá izba by mala mať aspoň 2-3 zdroje svetla na dosiahnutie peknej rovnováhy a nádherného okolitého osvetlenia.  

Nezabúdajte aj na výber správneho zdroja! 

V neposlednom rade, pri výbere správneho osvetlenia treba dbať aj na to, ako môže osvetlenie ovplyvniť vaše náklady na energiu. Preto je dobré poznať aj to, či sa rozhodnete pre kúpu LED svietidiel alebo klasických svietidiel s päticami pre žiarovky. Pri tých klasických je zase dôležité to aké žiarovky budete využívať. V predošlom článku sme si ukázali výhody LED žiaroviek, ktoré znamenajú síce oproti klasickým halogénovým vyššiu počiatočnú investíciu ale na druhej strane zabezpečia dlhšiu životnosťnižšie náklady na energiu. Preto Vám budeme určite odporúčať zvoliť si LED žiarovky. Tie sú dostupné v rôznych tvaroch, typoch či farbách svetla. 

Led žiarovky

Je len na Vás či sa budete riadiť týmito radami pri osvetľovaní vášho domu, bytu, kancelárie či izby. Svietidlá v priestore by sa Vám samozrejme mali páčiť a hodiť k danému štýlu ale taktiež by mali byť energeticky efektívne a mali by hlavne plniť tú najdôležitejšiu funkciu a teda, zabezpečiť dostatok svetla, tam kde je potrebné a pritom by Vám nemalo nijako poškodzovať zrak či zdravie. Nabudúce si ukážeme, ako si jednoducho vypočítať potrebné osvetlenie do každej izby v domácnosti.